Čas zázraků

Aniž bych to po ukončení příběhu Motýlí čas o jednovaječných dvojčatech tušil, o pět let později vyšlo pokračování jejich spletitých příběhů a zábavných zápletek pod názvem Čas zázraků.

Forma

čas zázrakůTo už je u knih Radky Zadinové pravidlem, že začínám kritikou prvního dojmu, jakmile knihu vezmu do ruky. I zde musím s politováním konstatovat, že si autor obálky Michal Houba zapomněl knihu přečíst. To bohužel bolestně zasáhlo i do obrazového znázornění jinak tak naprosto skvělého románu.

Na druhou stranu obálka jako taková je velmi poutavá a tajemná jako samotný příběh, ale dívka, která z mlhy vystupuje, není podobná žádné z těch, které vystupují z vyprávění. Dívka na obálce působí tuctově s poněkud baculatější postavou. Hlavní představitelka knihy je krásná jako modelka s černými vlasy a koketní jiskrou v očích.

Stejně jako předchozí knihy, vše je uvedeno krátkou básní s vlídným názvem Lásko… Po ní následují dvě části, které zcela prvně jsou si počtem stránek téměř rovny. První část Oko za oko, zub za zub se pyšní 83 stranami a druhá část s názvem Zázraky se dějí je rozložena do 75 stran.

Obsah

Pokračujeme v příběhu, který jsme nakousli v knize před pěti lety, přesto je hlavním představitelkám Heleně a Eleně stále 18 let a pokračujeme tam, kde předchozí kniha skončila.

Samotná anotace mluví o tom, jak Helena střídá kluky a užívá si života plnými doušky. Je zvláštní spatřit rozpor již v samé anotaci ve vztahu k příběhu. Helena si hrála s kluky a užívala si klidně tři najednou, ale to byl příběh prvního dílu. Ve druhém díle nikoho nemá a náhle se jí do cesty připlete nový spolužák, který navštěvuje třídu Eleny a sedí vedle ní. Lukáš se do Eleny zamiluje a chce si ji urvat sám pro sebe a dělá pro to všemožné. Nakonec pochopí, že Elena patří Alešovi a že to jiné nebude. Změní pohled na věc a zamiluje se do Heleny. Ale s Helenou se poprvé střetne na chodbě, nastane první konflikt, kdy Helena skóruje a Lukáš se utápí v potupě. To jí nedaruje a jejich vztah je na ostří nože. A do toho Helena hledá smysl života – lásku.

Celý příběh má náboj, šmrnc. Kniha se krásně čte a skutečně vás nenudí. Všechny dříve kritizované pasáže knih jsou odstraněny a nejlepší je, že se kolikrát u knihy i pořádně a nahlas zasmějete. U jiných jejích knih jsem si říkal, že nějaká situace působí neuvěřitelně, anebo jsem nechápal, čemu se hlavní postava směje. Při tomto příběhu jsem však smích či smutek prožíval se samotnými představiteli. Jediné, co bohužel docela dost kazí dojem z příběhu, je ta nehorázná spousta překlepů. Na první třiceti stranách jich naleznete hned pět. Pak se to zklidní, ale na konci příběhu jich je opět požehnaně. Radka všechny knihy píše bez chyb, proto je pro mě zcela nepochopitelné, proč je v tomto směru kniha jiná.

Při dočtení prvního dílu jsem netušil, že by mohl být druhý. Myslel jsem si, že příběh skončil. Byl nějakým způsobem ukončen. Přesto tu pokračování bylo a pokračoval ještě lépe než předtím. Ovšem tentokrát se konec zdá být skutečně naprosto uzavřený bez další vidiny pokračování.

Závěrečné hodnocení

Co napsat do poslední části mé recenze? Snad jen toto: 90%

Jediná věc, která mě velmi mrzí (ale samozřejmě nemá vliv na hodnocení), je ta, že, ač jsem si tuto knihu (stejně jako mnoho dalších, jež Radka napsala) pořídil za vlastní náklady u knihkupce, mi samotná autorka odmítla věnování s podpisem do knihy vepsat. Přitom při dočtení tohoto díla bych ten podpis skutečně uvítal!

Série:

Motýlí čas (2.)

Žánr:
Romány, Pro ženy, Literatura česká
Rok vydání: 2012, 1. vydání originálu: 2012
Počet stran: 168
Nakladatelství: Erika
Vazba knihy: vázaná
ISBN: 978-80-7190-640-7

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *