Hunger Games: Aréna smrti

Hladové hry – docela zavádějící název, nevíte, co si pod ním přesně představit, a i přesto, že je to v dnešní době takový fenomén, já o těchto hrách dlouhou dobu neměl ani tušení.hunger-games-arena-smrti

Pamatuji si, jak jsem viděl sedět u počítače svého mladšího bratra zcela ponořeného do sci-fi příběhu. Okamžik jsem věnoval dění na obrazovce, ale vůbec mě nezaujalo a pokračoval jsem do postele. O nějakou dobu později jsem v kině zhlédl trailer na film pod názvem Hunger Games: Vražedná pomsta. Velice mě zaujal a musel jsem ten film vidět, aniž bych tušil, o co vlastně kráčí.

Až z titulků na konci filmu, který jsem si mimochodem naprosto užil, jsem zjistil, že jsem právě viděl druhý díl a že je to natočené podle knihy Suzanne Collins. První věc, kterou jsem udělal, sotva jsem zabouchl dveře bytu, že jsem zhlédl první díl. V ten moment jsem si uvědomil, že jsem první díl mohl již dávno vidět, kdybych se mu nebránil. Příběh a provedení filmu mě tak nadchlo, že jsem si k Vánocům přál jediný dárek – trilogii Hunger Games, abych se konec dozvěděl dříve, než ho Gary Ross zfilmuje.

Přání bylo vyslyšeno a já se ve svém volném čase mohl zaměřit na první díl trilogie. Přiznávám, knihu jsem četl téměř dva měsíce, ale to z toho důvodu, že jsem si vždy vyšel do parku, v němž jsem četl jednu či dvě kapitoly. Bohužel jsem v práci měl měsíc a půl odpolední směny, kdy nebylo možné se do parku dostavit. Navíc kniha obsahuje celkem 27 kapitol. Pokud byste ale hledali obsah knihy, neztrácejte čas, neboť se jedná pouze a jen o ozdobná čísla uprostřed odstavce. Kapitoly nemají vlastní příběh, kapitola vždy končí v tom nejnapínavějším okamžiku, aby vás to nutilo číst dál.

První šok nastal ihned po přečtení první věty. Zprvu jsem nechápal, co mi vadí, ale nakonec mi to došlo – kniha je psaná v přítomném až budoucím čase. Vzpomínám si na svou první verzi mého prvního románu Jedna stačí!: Jeden svědek, který byl napsán stejným stylem a také mnoho kritizován. Bylo mi na srdce kladeno, že se všechny knihy píší v minulém čase a doporučeno k přepsání celého příběhu. Uběhlo pár let a já čtu přesně takovou knihu, kterou mi dokonce i stejné nakladatelství Fragment odmítlo vydat z důvodu nevhodnosti použitého času. I přes počáteční anomálii jsem pokračoval ve čtení a nakonec si na styl psaní zvykl.

Příběh se odehrává v době, kdy Severní Amerika spadá do časů historií zapomenutých, přičemž na témže místě a v jejích troskách vyrostla nová země Panem s přepychovým hlavním městem Kapitol. Zbytek země se rozpadá do třinácti krajů, avšak ten poslední již neexistuje. Každému kraji je přidělen jiný druh průmyslového zaměření, například ve dvanáctém kraji, z něhož pochází hlavní hrdinka vyprávějící celý příběh, se těží uhlí. Před 75 lety v zemi Panem zavládly občanské nepokoje, kdy silná a krutá ruka Kapitolu dala všem najevo, že jsou stále silnější, než obyvatelé zbytku země. Mírotvorci nastolili mír, který bylo třeba nadále udržovat. Vznikl tedy nápad od této doby každý rok uspořádat Hladové hry s povahou drastické televizní reality show. Každý rok se na náměstí každého kraje z osudí losuje vždy jeden mladík a jedna slečna ve věku 12 až 18 let, kteří se pak stávají Splátcem svého kraje. Těchto 24 splátců se pak v Aréně smrti utkají v boji na život a na smrt. Vyhrát může ale jen jeden a celá země je povinna sledovat celý boj ať ze svých domovů nebo na náměstí na velkých obrazovkách. Ve třináctém kraji se splátci nelosují, protože tento kraj byl Kapitolem zničen jako odstrašující případ pro ostatní kraje, aby je už nikdy nenapadlo se vzbouřit. Stejný smysl mají i Hladové hry.

Během první kapitoly se seznamujeme s poměry ve dvanáctém kraji a v některých zmínkách i o ostatních krajích. Zjišťujeme, že Katniss Everdeenová společně se svým nejlepším a jediným přítelem Hurikánem dělají vše pro to, aby uživili své rodiny. Hurikán se stará o obživu své matky a tří sourozenců, Katniss záleží na blahu matky a mladší sestry Prim. V den Sklizně, kdy se z osudí vybírají splátci kraje, Katniss svou sestřičku ujišťuje, že ji nevyberou – je v osudí přeci jen jednou, poprvé a je jí 12 let. Šok ale nastane na konci kapitoly, kdy hlasatelka vyvolá právě jméno Primulie Everdeenová. Poprvé v historii kraje se stane, že se přihlásí dobrovolník, kterým není nikdo jiný než její starší sestra Katniss, to už ale spadá do příběhu druhé kapitoly.

Druhým splátcem z řad chlapců je Peeta Mellark, syn pekaře, který kdysi zachránil Katniss před úmrtím hladem, když jí tajně hodí spálený chléb. Na jevišti den před zahájením her se Peeta vyslovuje z lásky ke Katniss, která to považuje za nehoráznou a podlou lest. Náhle musí přistoupit na hru „osudem pronásledovaní milenci z 12. kraje“. Zatímco pro Katniss je to jediná šance, jak na svou stranu získat sponzory a zajistit si tak přežití celé reality show, Peeta nic předstírat nemusí.

Katniss je arogantní postava zahleděná do sebe, kterou ostatní lidé nezajímají a nechce se s nikým přátelit. Místo, aby se matkou nechávala hýčkat, odstrkuje ji od sebe a vychovává. Ze svých známých jen jednoho považuje za kamaráda – Hurikána, s kterým od dětství loví v lesích za hranicemi kraje. A teď se najednou musí tvářit, že je zamilovaná nehynoucí láskou do Peety, kterého, ať chce nebo nechce, prostě musí zabít nebo aspoň ho nechat zabít někým jiným.

Samotné Hry vás vtáhnou do děje, prožíváte ho společně s Katniss, které se příčí zabíjet lidi jen tak pro pobavení Kapitolu. A i přesto, že se všem v aréně vyhýbá, nachází spojenkyni – malou Routu z 11. kraje, která Katniss poradí k zneškodnění svých nepřátel pomocí zabijáckých vos a která omámenou Katniss opatruje v době jejího nevědomí. Nakonec je ráda, že má novou kamarádku, bohužel o ni přichází, když ji oštěpem zabije kluk z prvního kraje. Katnis svou přítelkyni ihned pomstí a poté jí zazpívá ukolébavku a ozdobí její tělo květinami jako projev vzdoru vůči Kapitolu. Od 11. kraje jako poděkování dostává chléb z obilí, které Routa pěstovala s ostatními obyvateli kraje na poli.

Katniss se opět ocitá sama plná hněvu a přitom bez důvodu, aby se do her aktivně zapojila. Jako vždy si najde nějakou potravu a schová se do koruny vysokého stromu. Další zlom nastává vyhlášením změny pravidel – od nynějška je možné, aby se domů vrátili dva vítězové pod podmínkou, že oba splátci pocházejí ze stejného kraje.

Z arogantní dívky se stává chrabrá a bodrá žena, kterou zajímá jediné – záchrana velmi vážně nemocného milence, pro něhož udělá první poslední, aby přežil a mohli se spolu vrátit do svého kraje. Však ať udělá cokoli, na konci Her zůstávají sami dva a v prostředí arény se rozléhá hlas moderátora: „Původní úprava pravidel byla zrušena. Povolit lze jen jednoho vítěze.“

Katniss se náhle musí rozhodnout mezi třemi možnostmi – nechat se zabít, zabíjet či vzdorovat tvůrcům Her?

Kniha vs. Film

Madge a Hurikán

V knize jako kamarád Katniss vystupuje Hurikán, který se ve filmu jmenuje Gale.

Brož reprodrozdu Katniss ve skutečnosti získává od své „možná“ kamarádky Madge, která tuto brož zdědila po dvojčeti své matky, která umřela při druhých Čtvrtohrách Hladových her, v nichž vyhrál trenér Haymitch. Zatímco ve filmu tuto brož dostává od staré ženy na Jarmarku a dále ji věnuje pro štěstí své sestře. Prim ji pak vrací Katniss, když se spolu loučí.

Žádná kapka krve se při zapisování dětí při sklizni nepožaduje – jde o výmysl režiséra. Na druhou stranu filmoví tvůrci vynechali komické představení se trenéra Haymitche, který v opilosti spadne ze schodů před soudní budovou. Stává se tak posměchem všem obyvatelům Panemu.

Soukromá ukázka

V knize na soukromou ukázku jdou splátci postupně od prvního kraje až po ten dvanáctý a vždy nejdříve muž. Katniss zůstává v čekárně poslední a přemýšlí o budoucnosti své rodiny. Ve filmu je posledním Peeta.

Projev lásky

Všichni splátci se shromažďují vedle sebe na jevišti a postupně si jdou sednou vedle moderátora Caesara z důvodu tříminutového rozhovoru. Peeta se vyslovuje ze své lásky ke Katniss a kamera zabírá její tvář, v níž se zračí překvapení a šok. Když všichni odcházejí, Katniss na Peetu zaútočí. Ve filmu její pocity vidí pouze Haymitch a Cetkie, protože Katniss vše sleduje v soukromí na obrazovce televize.

Startovací kóje

Ještě před úsvitem slunce se pro Katniss staví její vizážista Cinna, který ji doprovodí ke vznášedlu a dále s ní letí až do Startovací kóje, kde si s ní promlouvá. Ve filmu tuto část poněkud upravili – Katniss vyprovází Haymitch s proslovem, který ve skutečnosti nikdy neměl. Jde o nashromážděné informace během příprav a výcviku.

Oběť Peety

Z filmu všichni víme, že Peeta během her zabil pouze jednoho splátce, a to Cata na úplném konci, když ho shodí z Rohu hojnosti. V knize však zabije i dívku, která si hned při první noci kousek od Katniss v koruně stromu udělá oheň.

Požár v lese

Tvůrci hry Senecovi je hlášeno, že se Katniss nachází již 2km od nejbližšího splátce. Nato se rozhodnou její směr změnit a nalákat ji k ostatním splátcům. V knize však nic z toho nenalezneme, protože Katniss neví, jak daleko od ostatních je a už vůbec neví, jak tvůrci her ve skutečnosti ovládají okolní svět, ač je pravda, že sama připouští, že by tohle mohl být pro tvůrce důvod, aby vytvořili spalující požár.

Když se Katniss dostane do řeky (dle knihy je to obyčejný potok), Seneca nařizuje: „Lucy, připrav dělo!“, aby všem mohli oznámit její úmrtí. Ale i tohle je výmysl režiséra Rosse.

Routa

Katniss se s Routou setká v korunách stromů, ale rozhodně větev pilovým nožem nepřeřízne během pár minut – Katniss nařízne polovinu větve před sněním a dále pokračuje hned po probuzení.

O Katniss se Routa sice postará, ale nevyměňuje jí žádné listové obvazy, nýbrž z listů vyrábí léčebnou kůru.

Všichni víme, že Routa ví o Peetovi, že se schovává někde u řeky. Ve skutečnosti o něm neví vůbec nic, až na to, že je stále naživu, ač vážně zraněný.

Routa umírá pod oštěpem uvězněná v síti. Katniss to zahlédne na poslední chvíli a zabíjí útočníka. V těle Routy oštěp zůstává, aby zmizelo ve vznášedlu, které po aréně sbírá mrtvá těla. Jak víme z filmu, Katniss Routu vysvobodí, obejmou se a až poté po ní splátce hodí oštěpem, přičemž je útočník probodnut šípem. Routa ze svého těla sama oštěp vytahuje a Katniss ho po jejím úmrtí plná žalu a vzteku odhazuje stranou.

Je zvláštní, že se Katniss může od mrtvého těla vzdálit, aby nasbírala květiny pro ozdobení Routina těla, když z knihy víme, že jakmile se od těla vzdálí, objeví se vznášedlo a tělo odnáší.

Nepokoje v 11. kraji jsou opět výmyslem tvůrců filmu.

Léky z hostiny u Rohu hojnosti

Peeta zakazuje, aby Katniss riskovala vlastní život pro záchranu toho jeho. Nakonec to Katniss vyřeší polibkem, který zapříčiní další dar od Haymitche – sirup na spaní, který Katniss zamíchá do rozmačkaných bobulí a tak má mnoho času, aby se dostala k Rohu hojnosti a zpět. Ve filmu žádný dar nedostane, Peeta prostě usne a Katniss odchází.

Zatímco ve filmu Katniss získá zázračnou mast, která nohu zcela zahojí a dokonce zahojí i řeznou ránu na čele Katniss, v knize je tím zázračným lékem ampule s tekutinou, kterou Katniss Peetovi vpíchne do svalů ruky, však její čelo krvácí dalších několik dnů, a proto má ovázané čelo.

Mutanti u Rohu hojnosti

Příběh knihy:
Dva dny v kuse prší a Katniss s Peetou všechen čas tráví schovaní v jeskyni. Konečně přestane pršet, ale když hlavní hrdinové opouští jeskyni, zjišťují, že je naprosté sucho a vedro. Dokonce i v potoce není ani kapka vody. To je přinutí, aby se vydali k Rohu hojnosti, protože pouze u něj je jezero plné vody a mohou se napít.

Když dorazí do centra dění, zaslechnou Cata, jak řve a před něčím utíká. Všichni tři míří k Rohu hojnosti z ryzího zlata. Jako první se k němu dostává Katniss, šplhá nahoru a za sebou nechává kulhajícího milence, kterého mutové téměř dohánějí. Katniss na něj ječí, aby si pospíšil a pomáhá mu nahoru.

Dochází k boji hodně podobnému jako ve filmu a Cato padá mezi 21 mutantů, kteří jsou ve skutečnosti přetvoření mrtví splátci. Každý mutant má jinou barvu srsti dle zbarvení vlasů a charakteru kraje konkrétního splátce, pouze oči zůstávají stejné.

Cato umírá celou noc a až druhý den ráno ho Katniss vysvobozuje svým šípem. Mutové se ztrácení v zemi.

Příběh filmu:
Katniss s Peetou jsou na lovu, když v tom se v poledne setmí, objeví se jeden až tři mutové a naši splátci před ním utíkají až k Rohu hojnosti z čistě šedého kovu. Peeta je zcela zdráv a pomáhá Katniss nahoru. Dochází k boji zcela podobnému jako v knize, a když Cato padá mezi pět šedých mutantů, Katniss ho ihned po první prosbě zachraňuje svým šípem. Náhle se rozednívá.

Prezident Snow a moderátoři

Ve filmu se setkáváme s dvojím rozhovorem mezi prezidentem Snowem a tvůrcem her Senecou Cranem – tyto rozhovory však v knize neexistují a nejsou ani naznačeny myšlenkami Katniss.

Změna pravidel je náhle vyhlášena bez předchozího přemlouvání Haymitchem, jak vidíme ve filmu.

Moderátoři v knize nic nekomentují, jen se Katniss domnívá, že je nějaké její jednání jistě pochoutkou pro diváky. Ve filmu ale spíše vystupují jakožto vypravěči, kteří jisté věci vysvětlují, neboť nejsou z filmu jasně pochopitelné.

Subjektivní pocity?

Téměř u každé knihy se dá říci, že je mnohem lepší než film. Ostatně i v tomto případě tomu tak rozhodně bude, protože se v knize dozvídáme myšlenkové pochody hlavní postavy, zatímco ve filmu vůbec netušíme, co jí hlavou zrovna prolétá. Jen v pár záběrech minulosti a vstupech moderátorů je zobrazeno její myšlení. Z tohoto pohledu považuji knihu za mnohem lepší a propracovanější. Ale na druhou stranu musím přiznat, že film je v mnoha místech mnohem akčnější a napínavější než samotná kniha.

Hodnocení 85%.

2 Komentářů

  1. Zpětné uporoznění:Hunger Games: Síla vzdoru | Tom Lery

  2. Zpětné uporoznění:Hunger Games: Vražedná pomsta | Tom Lery

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *