Současná poezie 2009

Současná poezie 2009Výběr z poetické tvorby současných autorů. Setkáte se nejen se známými básníky, kteří už vydali své knihy v prestižní edici Básníci třetího tisíciletí, ale i s novými talenty, například Vladimírem Konečným z Humpolce a Petrou Kostruhovou z Opavy. Básně provází povídka „Největší trapas mého života“ čtyřiadevadesátiletého Josefa Procházky z Humpolce a dvě úsměvné povídky Vladimíra Kostihy z Petřvaldu, první za částí s klasickou poezií, druhá za básněmi pro děti.

Obálka: Petr Kapinus, ilustrace: Jindřich Oleš, brožovaná, 252 stran, 218 Kč

Kniha byla vydána dne 9. listopadu 2008 a já se v této knize představil čtyřmi básněmi, které si můžete přečíst a popřípadě se k nim vyjádřit v podobě komentáře. Tyto básně byly také roku 2013 zveřejněny v mé básnické sbírce Obnažené tajemství.

 

Migréna

Bolí mě hlava
a nemohu přemýšlet
říkám si proboha
já chci zas vymýšlet

Chci vymýšlet něžná psaní
ale mám silnou migrénu
v halucinacích slyším řvaní
a velice nepříjemnou sirénu

Osudové otázky

Já nevím kdo jsem
ba ani netuším co jsem
ani do jakého světa patřím

Nacházím se na životní hranici
mám se dát po pravici nebo levici
vždyť je to jedno stejně nic nezjistím

Bruslím na hodně tenkém ledě
propadnu se nebo poletím vzhůru
to ví jen bůh ale mně to nepoví

Pokládám si tyto otázky osudové
abych zjistil kam se zařadit
Ale na ně odpoví pouze čas

Největší láska

Měl jsem hodně lásek
každá mi srdce zlomila
Miloval jsem každou
ta pravá ještě nebyla

Teď procházím život sám
a tajně někoho miluji
ta dívka je pro mě jiná
je největší láska jediná

Prosím tě

Říkám ti
Ty jsi tak milá
Říkám ti
Bez tebe jsem nula
Prosím tě
Vrať se ke mně na věky

 

 

43 Komentářů

 1. jedna patnáctiletá holka

  Připojím se ke zdejším kritikům. V tvých básních mi často chybí použití básnických prostředků. Verše a rýmy jsou celkem tristní, nezní mi to. Mohl bys taky zkusit přijít s něčím novým, s nějakou novou myšlenkou. Nebo se aspoň pokusit své city vyjádřit jiným způsobem. Tvůj styl mi připadá moc infantilní a stereotypní. Doporučila bych ti přečíst si něco o poezii (básnická stopa, typy básní, rýmy, verše, sloky apod.) a číst poezii ((Proklatí básníci (soudě dle tvého tématu by se ti mohl líbit Verlaine- O lásce atd.), Wilde, Nezval, Goethe, Whitman, Bukowski)). Myslím, že by ti to mohlo pomoci. Hodně štěstí a rozvíjení se. T.

 2. AHOJ TOME JAK SE MAS? MÁŠ TO PĚKNÉ A ZVIRAZNIL JSEM JEDNU BASEN NA SVÉ STRANCE.KTERÁ SE MI LÍBÍ POKUD TO NEVA

 3. není to moc dobré ani originální a ani zrovna poetické – použití klišé dává poezii ráz naivnosti a trapnosti, zkus se najít sám v sobě a neopakuj, co se „říkává..“ zaznamenej to, co cítíš a ne to, co bys cítit měl, nebo co ostatní pochopí spíš….je to proces na celý život!

 4. Některé mě zaujaly. Jsou takové poetické, jako by je psala dívenka, ale některé mi příjdou zas chlapské a přitom romantické. Nevím. Sice rád čtu verše, ale mám raději volnější styl bez rýmu, Skácel, Nezval a tak. Myslím si, že by to chtělo verš uvolnit a vymanit se ze sebestřednosti. Nezlob se jestli jsem se tě nějak tím co jsem napsal dotkl.

 5. Ahoj, hlasovala jsem, osudové otázky, je opravdu ,moc hezká básen. Všechny jsou hezké, ale tahle je fakt povedená. blahopřeji a hodně štěstí

 6. já moc na poezie nejsem, ale některé ty básně se mi líbili, jen mi to příjde, že tenhle styl a žánr už tu kdysi byl, takže nic nového, ale početl jsem si a myslím, že by jsi klidně mohl mít přednášky na školách a podporovat žáky k umění.

 7. Veronika Pavlovová

  některé jsou pravdivé,pěkné,ale i na prd jinak celkem to jde

 8. kamarád Motýl

  Máš tu moc dávat lidem radost … a o to se snaž celý život .

 9. Není to asi moje frekvence, tak trochu mi to připadá jako rýmovánky „láska, páska“, neoslovila mě forma ani obsah, ale to je samozřejmě subjektivní pohled, pokud to tak cítíte, pište dál.

 10. Ahoj, mě se Tvoje básně líbí a nic si z kritiky nedělej, časem to bude ještě lepší, máš na to talent a vlohy k tomu máš. A nevidím nic špatného na tom prezentovat svou poezii na internetu. Takže Ti do budoucna držím palec a fandím Ti!

 11. Vladimír Kostiha - nakladatel tohoto almanachu

  Milý Tomáši,

  nečetl jste pozorně informace pro kmenové autory. Proto jste se dopustil chyby, které zkušenější autor nedělá. Prezentovat se takto na internetu, to si jen pokazíte náladu a chuť do života. Udělal jste totéž, co občas udělá naivistický věřící, když jde skupině fanatických muslimů povídat o víře v boha a o lepším životě v západních zemích. Občas to někdo udělá a občas vyvázne s holým životem. Do budoucna si pamatujte, že nejprve je autor, potom experti, nikdy ne obráceně. Experti jsou lidé, kteří Vám říkají, jak by to udělali oni, kdyby to uměli. Na internetu je plno rádobyexpertů. Totéž platí o skutečných nebo domnělých literárních teoreticích. Dokud jeden z našich kmenových autorů publikoval básně v almanaších, jedna literární teoretička mu nemohla přijít na jméno. Když jsem autorovi vydal sbírku básní, vymyslela pro jeho tvorbu novou kategorii.

  Posláním autora je psát, nikoli zabývat se tím, co si o jeho tvorbě myslí ostatní. Kdyby se tím řídil, nikdy by nic nenapsal. S uměleckou tvorbou je to jako s vařením. Ať uvaříte cokoli, vždycky to bude někomu chutnat a někomu ne. Takže se názory ostatních nezdržujte. Jen je občas berte na vědomí. A pište pro ty, kteří Vás chtějí číst. Záměrně nemluvím o lidech, kteří Vás pohaní jen proto, že sami na opravdovou básnickou tvorbu nedosáhnout. Svou frustraci si tak hojí na těch, jimž se díla podaří vydat. Také mám jednoho bývalého kolegu, který popsuje všechno, co vydám – včetně hvězdné básnické tvorby Miroslava Kapinuse. Sám vydal jako samizdat jedinou knihu, která je tak špatná, že mu ji žádný nakladatel nechtěl vydat.

  Takže znovu: Napřed je autor a jeho dílo. Názory ostatních přicházejí potom. Jenže autor v té době už píše něco jiného. A protože je ve své tvorbě dál, nemá smysl, aby se zdržoval rozebíráním něčeho, co bylo před lety. Mějte se prima

 12. Děkuji Vám za důvěru, Tome, opravdu si s poezií občas snažím shodnout a jako by mi něco říkala. Jestli jí rozumím, nakolik a zda dobře, to si o sobě tvrdit netroufám, ale už roky se o to upřímně snažím. Opravdu jsem si ty Vaše čtyři básničky přečetl a potěšilo mne, že rozšiřujete řady těch, kteří se chtějí vyjádřit poesií. Na mne to působí, že se Vám ještě úplně nedaří skloubit téma vlastního vyjádření s dostatečně nosnou a zajímavou formou, ale to je názor můj a mohu se mýlit. Určitě nebudu patřit k těm, kteří se do Vás v diskusi opírají krutě a vehementně. Všechno chce svůj čas (a co si budeme povídat, i práci). Snad mi prominete, že jsem na konci žádnou z básní kliknutím neocenil, to si třeba nechám na příště. Zdravím a vinšuju dny laskavé! Vladimír

 13. princeznacarodejkaZ

  Děkuji za odkaz Tome, mám-li být k tobě upřimná, mě ale ty básně neoslovily, chybí jim šťáva a pak, jsou tam kýčovitá slova, jako je: psaní, řvaní, migréna, siréna,přemýšlet, vymýšlet. Jistě by se daly nahradit jinými slovy, náš jazyk je tak bohatý.))) Přijde mi to rychle školácky zpracované, chudé, nerozvinuté téma, jako jídlo bez koření, suché fráze. Je to jen můj názor a tak nic ve zlém, věřím že si své čtenáře najdeš, hodně štěstí Tome, psát poezii je makačka, ta musí vycházet ze srdce.))) Jind.

 14. Vlastimil Šlégr

  Z toho si nic nedělej zlato. Jsou jen idioti, kteří v životě nic nedokázali. Ono napsat básničku není jednoduché a to ví snad každý inteligentní člověk. Rád bych si přečetl básničky lidí, kteří se ohání kritikou. A pokud se jim něco nelíbí, tak proč to tedy čtou? To mě příjde trošku nelogické. Přece když se mi nelíbí básnička, tak ostatní nečtu a nevrtám se v tom. 🙂 Tak rád bych viděl díla všech, co tady píšou kritiku … páč kritizovat umí každý vidlák, to teda lidičky pardon.

 15. Jana Senbergerová

  Pokud sis pozorně četl komentáře, je ti jasné, že se nenarodil člověk ten, co by se zavděčil lidem všem. Nejsem básník, jen žena, která si ráda hraje se slovy. Baví mě to bez ohledu na kritiku. Vnáší mi to radost do života. Je tedy jen na tobě, chceš-li rozšířit řady vážných básníků nebo veselých a šťastných lidí. Pokud se ti to povede skloubit dohromady, blahopřeji. Osobně jsem dala hlas té nejkratší, i když s jejím obsahem nesouhlasím. Nikdo není nula, jen ten, kdo jí chce být. Očekávat lidskou lásku na věky je velmi naivní, ale v jistém věku moc krásné. Přeji ti hodně radosti z tvoření, je dána člověku stejně jako Bohu, ale dokonalost je jen atributem božím.

 16. Ahoj Lery 🙂 z tý kritiky si nic nedělej, je jasný že se každýmu do vkusu nikdy netrefíš 🙂 jinak co se týče mě, líbila se mi nejvíc Migréna 🙂

  Osudové otázky – tato báseň tady sklidila asi největší úspěch, ale mě moc nenadchla… ale Největší láska je taky dobrá 🙂 tak přeju hodně štěstí v další básnické tvorbě 🙂

 17. Lery mi skoro brečí na rameni, že ho tu lidé kamenují 🙁 Já nic takového nevidím 🙂 Osobně bych byl vděčný za názory a zájem, vzal bych si ponaučení, byl bych rád za kladné reakce 🙂 A z těch negativních bych si těžkou hlavu nedělal: „Když tě zezadu kopou, znamená to, že jsi vpředu.“ 🙂

 18. Egon Otoman Sirka

  Zdravím, v básních postrádám silnou myšlenku, více než skutečnou poezii mi to připomíná zpověď člověka ve větách kde na sebe na konci vět rýmem navazují slova která se tam nehodí, jsou uměle dána, tzv. vata. Už jsem četl desítky a desítky zdařilejších básní. Moc dobří autoři jsou třeba na serveru poeta.cz. Mluvit o těchto dílech jako o současné poezii mi přijde značně zavádějící. Jsem moc rád když vidím kohokoliv tvořit, ale rád bych aby se u lidí vyskytoval spíše vlastní osobitý postoj, styl. Připadá mi ale, že tohle skoro ani není umění

 19. Když mně se nelíbí ani jedna. Je to fakt hrozný. Pokud tohle má bejt současná tvorba co se vydává, tak bych v ČR ani publikovat nechtěl.

 20. Marie Strouhalová

  Ahoj, i mně občas napadají takové, poněkud „neumělé“ verše a veršíky. A myslím, že je to dobře. Žádná „těžká“ poezie, je to o tom, co jsem prožila, co prožívám, i to, co bych ještě prožívat chtěla. Je mi 64 roků a i mne někdy napadnou velmi „skotačivé “ verše, za což jsem moc ráda. Piš dál, je to ta hezčí součást života!!! Srdečně – Marie

 21. Moc se mi tento styl nelíbí..je to taková vlažná voda bez soli a koření..ale nenech se znechutit…nejsem žádný „tvůrce“, jen píši o svém pocitu..poezie je do široka otevřená krajina a kdo v ní hledá cestu, nikdy nenajde na „první dobrou“ ten správný rozcestník 🙂 ..přeji hodně tvůrčích úspěchů. rybka

 22. Hele, promiň, ale asi by ses měl věnovat něčemu jinému než psaní. Je to sranec za srancem. Není tam představivost, rytmika, nic… Jediné, co by mě mohlo utěšit, jest to, že jsi možná mlád a že se snažíš něčím zviditelnit. Ačkoli… Trapnost mezi dospělými také nezná mezí- a to nejen ve světě poetiky.

  • Sračky to nejsou, jen si myslím, že to jsou prostě hezké pokusy mladého kluka, který v sobě má jistý talent, otázkou je jestli má cenu rozvíjet zrovna tyhle tvoje vlohy…A upřímně se mi taky nelíbí způsob tvé prezentace…moc to prostě hrotíš, ještě se hledáš…

 23. Tomáš odněkud

  Chceš do světa básníků? Tam je kritika na každém rohu. Zde ti poskytnu svou mírnou amatérskou.

  Migréna:
  První sloka odporná, hlavně rýmem přemýšlet/vymýšlet. Tvá báseň je nedodělaná a dětská. To že jsou rýmy!? Vzal jsem tvůj koncept a zkusil ho upravit. I když o své poezii nemám válného mínění, dávám jí aspoň hlavu a patu. Nejen podnět mlsným čtenářům, to nestačí. Poezie není hra.

  Bolí mě hlava, v uších mi hučí
  nemohu myslet a nechci řvát
  Myšlenky ani nezaskučí
  s migrénou už chci skoncovat!

  Chci vymýšlet něžná psaní
  Hlava mi však ksakru třeští
  Po včerejším rozjímání
  možná ocitla se v kleštích

  Kvůli těm mým náladám
  kvůli cizím slovům
  K láscě tě zas nabádám
  však utíkáš mi znovu

  Osudové otázky: Do volného verše je jednodušší se trefit, povedlo se ti to tak napůl. Lepší než předchozí, ale nic světoborného.

  Největší láska: Šlo to aspoň slibně, v rámci říkanky. Ale druhá sloka to zkazila. Nevyrovnané, rytmus se ztratil jako italská vojska před bitvou a zase ta vynucenost.

  Prosím tě: Střílení naslepo, hledání nějaké konkrétní myšlenky čtenáře. Upřímně nic moc.

  Shrnutí: Učit se, Učit se, Učit se! Jde to i v poezii, člověk nemá svůj talent (talentem myslím něco jiného, než co dokáže napsat při troše snažení nepoeta) hned rozvinutý. Musí nějak začít, uspořádat své myšlenky do BÁSNĚ. Jako optimista věřím, že toto není tvůj „strop“. Ale když zůstaneš na této úrovni, a nebudeš se lepšit a vyvíjet, tak v almanachu Současné poezie nemáš co dělat. Nebo to je jen almanach současné poezie nějakého městečka…? Běž na literární server, tam jsou takových děl stovky, klidně i o několik tříd lepších!!!

  Jestli nepochopíš kritiku, tak je to horší než si myslím. A jestli nechceš kritiku, nejsi básník. Láska není páska…

 24. Zajímavý. trochu mi to připomíná moje psaní…Nejsou upe dokonalý, trošku tomu něco chybí, ale obdivuju lidi, co uměj psát a docela bych si přečetla ještě něco x) Nejvíc se mi líbí ta poslední, je kraťoučá, ale je v ní tak ňák všechno. Držim palce, piš dál 🙂

 25. LadyContemptible

  tvoje poezie se mi nelíbí a ani forma kterou se snažíš sám sebe prezentovat…

 26. Pablitofracek

  No jak bych to napsal: na Totemu by jsi se ani neohřál (ale to ani já) a za Literu by jsi byl nošen na rukou …

 27. říkám super na všechny, jsou dost dobré a dokonalý v dnešní době a verše úžasný, co dodat

 28. básně mám moc ráda a taky je i píšu a ty tvoje by potřebovaly víc radosti a života jinak by to šlo přeji krásný den

 29. Klikla bych ti i bych ti dala komentar ale urcite by nebyl pozitivni, takze zustanu jen u tehle zpravy. Poezie mi rika hodne ale jak se zada, tobe ne.

 30. Rád pomohu v Tvé cestě poety, neb uznávám lidi jako ty, co dají nejen rýmy do věty, ale propadnou i v emotivní světy. 🙂 Já vždy jen rýmoval, tož jednoduchá se mi báseň zdála, leč náplně jsem do ní pouze tipoval a síly básnické bys v ní našel mála 😀

 31. Jan Nevřivý

  Je to fajn… trochu nedotažený.

 32. Je to opravdu moc heské ty baně se mi líběj fakt moc

 33. Navzdory nepřízni ankety je nejlepší – Největší láska 🙂

 34. sice nejsem žádný znalec poezie, spíš hodnotim dle svého mínění, ale je až neuvěřitelné, jak se dokážeš do těch básní vcítit:-) Osudové otázky jsou výborný:-)

 35. Největší láska – pěkná 🙂 Poezii též moc nerozumím, ale básně pěkné trochu tréninku a budou hodně pěkné 🙂

 36. Ahoj, tak mě se to líbí moc, mám poezii rád, ale nějak extra se jí nezabývám, prostě mi nevadí. Ale mě osobně se nejvíc líbila báseň – Osudové otázky. Tak nějak se v tom vidím. Lery jen tak dál.

 37. poezii moc nerozumím, ale báseň Migréna je fakt povedená. Má něco do sebe:D…..pěkný Lery

 38. tak ja bych jen mohl rict, zda se to rymuje nebo ne, nebot poezii vubec nerozumim

 39. Mirek Němec

  no bracho, je fajn ze si postoupil dal, ale musim rict, ze stejne je nejhezci ten obrazek nahore… 😀

 40. zdravím Lery…báseň Největší láska má něco do sebe… až na to, že jsi na kluky… nebo tomu už je jinak?

 41. Tereza Krausová

  Prvni 2 basne nemaj chybu, pochvala:)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..