Video

Jak probíhalo natáčení videoklipu, jste si mohli přečíst v předchozích článcích. Videoklip se natáčel ve dvou vlnách. První natáčecí den se uskutečnil v polovině ledna, kdy se natočily všechny záběry z exteriérů. Všechny zážitky včetně vytvořeného vtipného filmu o natáčení naleznete kliknutím ZDE. A konečně druhý natáčecí den se uskutečnil přesně na Valentýna, kdy jsme zvládli natočit zbytek a také přetočit jednu exteriérovou scénu. Článek s fotkami včetně druhého ještě vtipnějšího filmu o natáčení je k nahlédnutí ZDE.

Po natočení videoklipu, který na filmovou kameru natáčel Rudolf Klusal (který se označuje za profesionála a na základě toho jsme také společně navázali spolupráci) a u něhož se režie a dramaturgie ujala Rudolfova přítelkyně Mirjam Tydlitátová jakožto zkušená režisérka a dramaturgyně, neboť společně natáčejí velkolepý film, jsme se domluvili, že já sestříhám dva zábavné filmy o natáčení, v němž se ukáže postup a vznik celého videoklipu, a dále že kameraman s režisérkou přivedou na svět samotný videoklip, neboť mají bohaté zkušenosti se stříháním a tvorbou speciálních efektů a triků, které pro můj videoklip byly potřebné. Náš vztah byl na čisté domluvě a spolupráci, kterou si oba velice chválili jako příkladný přístup pro natáčení, a oba mi vylíčili, jaké problémy mají s natáčením svého filmu, kdy se herci nemohou dohodnout na termínu anebo když se domluví, že po půl hodině jeden z herců odejde, protože se nemůže zdržet déle. I mě velmi potěšilo, že jsme se skutečně všichni sešli a natočili všechno, co jsme potřebovali. Všichni jsme byli nadšení.

Po valentýnském natáčení jsme se rozloučili s úsměvem a domluvou, že Rudolf nechá přes noc nahrát všechna pořízená videa do počítače a že mi je hned druhý den zašle, abych mohl sestříhat druhý film. To se mi hodilo, neboť jsem si původně kvůli maminčiným narozeninám vzal dovolenou. Jakmile Rudolf přišel s tímto nápadem, zařídil jsem si na čtvrtek další LERYoke Show a zůstal v Plzni. Doma bych nic nesestříhal a mamka beztak byla v práci. Popřál jsem ji telefonicky.

Však druhý ani třetí den nic nedorazilo a Rudolf přestal reagoval na jakékoli dotazy a zprávy. Čekal jsem týden a ignorace z jeho strany mě přestala bavit. Na konci své dovolené, kterou jsem zcela zbytečně promrhal čekáním na videa a tudíž nemohl svou maminku vidět na vlastní oči, jsem napsal jeho přítelkyni, která s ním žije.

Odpověděla ihned, že netuší, co se děje a abych se zeptal jeho a ne jí. Vylíčil jsem jí tedy, že mu píši již sedm dnů a on mě zcela ignoruje, a přitom na sociálních sítích byl velmi aktivní ve sdílení různých videí a jiných příspěvků či psaní komentářů. Naše konverzace se stočila do rozporuplných pocitů, kdy mi Mirjam popisovala, jak trpí depresemi a jak je příšerná režisérka a dramaturgyně, že se jí nic nevede a není schopná ani zařídit, aby se jejich film někam pohnul. A že já jsem naprosto jiný člověk, že já nemám žádné takové problémy. Ve všem jsem se ji snažil vyvrátit její tvrzení a potěšit ji, ale bylo to jako házet perly sviním.

Informace o Rudolfovi a videích jsem z ní nedostal. Jen to, že ona se ho na nic ptát nebude. Nakonec z ní vypadlo, že možná ztratil motivaci a měl bych s nějakou přijít, aby ho to přimělo k lepší spolupráci. Na to konto jsem odeslal zprávu, která obsahovala informaci o tom, že pokud videoklip na svět přivede do konce měsíce února roku 2016, přísluší mu za odvedenou práci finanční odměna určité výše. Odpověděl, že žádnou motivaci nepotřebuje a že to pro peníze nedělá, a konečně mi odeslal slibovaná videa, z nichž jsem vytvořil film o natáčení během několika dnů.

Dále spolupráce vypadala tak, že se od té doby ani Rudolf ani Mirjam nehlásili a tvářili se jako mrtví brouci. Nereagovali na zprávy, klip nesestříhali. Naše věci, které stále mají u sebe, již nevrátili a nejspíše nikdy nevrátí. Nakonec jsem v polovině března začal klip stříhat sám a učit se, jak se vlastně ty složité střihy a efekty dělají. Jakmile se mi to povedlo, vrhl jsem se do práce a za několik dnů byl klip na světě.

Ovšem při stříhání jsem přišel na to, že Mirjam, jak se popisovala jako ničeho schopná, vlastně měla pravdu. Mirjam měla na starosti pouze mnou napsaný podrobný scénář a měla dohlédnout na správné natočení všech scén a především všech obrazů. Při stříhání jsem zjistil, že dvě scény jsou natočené špatně a tři obrazy jaksi přeskočila. Dále jsem zjistil, že Rudolf, jakožto profesionální kameraman i přes moje a jiných upozornění nevyčistil čočku ani s měsíční prodlevou mezi natáčením, a dokonce ani při druhém natáčecím dnu. Všechna videa tudíž obsahovala bílý flek, který díky mým zásahům do obrazu a nastavení barvy, zmizel.

Nakonec jsem premiérové promítání videoklipu provedl za společnosti mé úžasné herečky Anety Guzmanové při LERYoke Show dne 28. dubna 2016. A já doufám, že se i vám všem bude líbit mnohem více, než ty, jež jsem doposud natočil a sestříhal.

17 Komentářů

 1. Zpětné uporoznění:Český Slavík Mattoni 2017 – Tom Lery

 2. Eliška Vaňková

  Ahoj, tak jsem si poslechla ten klip… Tome, nevím. Je to extrémně přeslazené, ale to přičítám třeba vaší výslovnosti, všimla jsem si, že máte trošku zvláštní. Co se klipu týče, je tam pár (dost) zvláštností, ale nic moc extrémního, že by to mělo někoho urazit, doufám, že další klipy budete ale mít lepší.

  • Ahoj Eliško, vážím si Tvého vyjádření a moc mě potěšilo, ač není zrovna pozitivní 🙂 Četla jsi k tomu i článek? Bohužel s Tebou musím souhlasit, ale člověk nikdy neovlivní, jak se věci vyvrbí. Třeba klip Láska není poker se líbí spoustě lidem a tento klip se točil jako třetí v pořadí a měl být ještě lepší než předchozí. Zatímco první dva klipy jsem tvořil na vlastních kolenou s vlastním tabletem či foťákem kamaráda, tento klip točil zapálený filmař s filmovou technikou. Bohužel až při natáčení klipu jsem si začal všímat, že to nebude zas takový profesionál, jak o sobě vypráví. A nakonec to dopadlo tak, že po natočení všeho materiálu jsem zjistil, že ani nemá střižnu, že mi lhal a po dvou měsících ignorace jsem pochopil, že mi videoklip nesestříhá. Začal jsem si ho tedy opět stříhat já sám ve svém počítači a začal jsem tím nejsložitějším efektem „mizení přítelkyně na gauči“, což mi trvalo několik hodin. Když jsem pak stříhal zbytek, zjistil jsem, že kameramanova přítelkyně „dramaturgyně“ (která měla na starost hlídání scén) jaksi vynechala 3 obrazy a já v tu ránu tam neměl, co strčit. Proto se tam pár věcí opakuje a proto jsou obrazy několikrát zpomalené, až video nestíhá pobírat plynulost. Ale bohužel, nikdy jsem to nedělal, a když si řeknu, že takovéto střihy jsem dělal prvně v životě, tak si říkám, že je to celkem slušný výkon. Ovšem nový videoklip na píseň Manuál na lásku bude na světě do nevidět a ten od samého počátku tvořil samotný filmař a v současné době klip ladí do finální podoby. Pevně věřím, že se bude líbit všem a že to bude další skok kupředu.

 3. Zpětné uporoznění:Český Slavík Mattoni 2016 – Tom Lery

 4. Blanka Faltová

  Mně se to moc líbí a pustila jsem si to již víckrát za sebou. <3 <3 <3 Podporujme nové talenty.

 5. Well done, that looks great. I hope you are well.

  Lorcan

 6. Ten klip je nádherný! Až mi zamrazilo…

  Tome, těch negativních názorů si nevšímej. Mám pocit, jako by dnešní doba a lidi byli naprosto jinde než kdysi. V dnešní době jeden druhému není schopen uznat práci a pílí druhého. A tobě se ten klip moc povedl.

 7. Tome, klobouk dolů, mně se to strašně líbí, i jsem čekala tu pointu toho klipu 🙁 Mně teď 15. května čeká něco podobného ….

 8. Tome krasny videoklip – dojemny – moc se ti povedl 🙂

 9. Jana Polcarová

  Super… Díky Tomí za krásný klip… Blahopřeju… 🙂

 10. Zdeněk Kout

  Zhlédli jsme videa, fota z natáčení a recenze. Nejsem v oboru kritiky žádný praktik, ale myslím, že se Vám neotřelým způsobem podařilo během pár minut vyjádřit pocity hledání fenoménu štěstí. Každý z nás je může nalézat v jiných formách života, ale podstatné by mělo být naše uspokojení, či radost těch kolem nás. Zašlu Váš výtvor všem těm, s kterými po internetu komunikuji.

 11. Soňa Hubáčková

  Moc krásný, jen jsem se rozbrečela, smutný. Díky 🙂

 12. Jakub Štýbar

  Tome, moc se mi to líbí. Je to fakt bezva zpracování. Jdu na svou zeď sdílet. Vidím u Tebe velké posuny. Ten klip je hodně dobře zpracovaný. Kdo ti jej dělal?A navíc jsi dobrý herec. Protože já ti toho heteráka zbaštil 😀 😀 😀 Ať se ti daří i nadále.

 13. Kamil Mrázek

  Co to je za nesmysl?? :-D

 14. je to takový… nijaký prostě… chtělo by to víc šťávy… nevím, jak to popsat… Jako… na první klip je to docela v pohodě 🙂 Snaha tam vidět je 🙂 to oceňuju… písnička jako taková je dobrá… ale scénář, střih a efekty by to chtělo zlepšit… Fakt to neber zle… není to hejt… jen můj názor 🙂

  • Davide, děkuji za názor. Já jsem taky nikde neuvedl, že tento klip považuji za nejlepší na světě. Sám ho prezentuji jako amatérskou práci a já filmařinu nestudoval. Je těžké něco vytvořit, když na to nemáš ty správné prostředky nebo lidi. Však v jednom jsi na omylu. Tohle je už třetí klip. První klip je památka na mou první dovolenou u moře, kde jsme na tablet natočili Vesmír je něco víc. Druhý videoklip se natočil o dva tři měsíce později, který už je mnohem více propracovanější – Láska není poker. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..